Sakramenty
CHRZEST
Dokumenty potrzebne do spisania aktu chrztu:
Chrzestni:
Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
-
jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu
-
jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament
Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić , jest wierzącym i praktykującym
Na tydzień przed chrztem. Koniecznie jednak skontaktuj się z kancelarią parafialną i dopytaj o szczegóły. Przygotowanie dla rodziców i chrzestnych w I piątek miesiąca.
Udział w przygotowaniu jest obowiązkowy
Czas zgłoszenia: w tygodniu w którym na być chrzest
MAŁŻEŃSTWO
Wymagane dokumenty do zawarcia Sakramentu Małżeństwa:
- zaświadczenie z USC o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa
- odpisy aktu chrztu (pobiera się je z parafii chrztu)
- świadectwa ukończenia religii ze szkoły
- zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich przez narzeczonych
- Zaświadczenie z Poradni przedmałżeńskiej
I KOMUNIA ŚWIĘTA
Zasadniczo termin I Komunii św w naszej parafii przypada w I niedzielę maja jednak z przyczyn duszpasterskich najbliższe terminy to:
3 V 2020
2 V 2021
1 V 2022
30 IV 2023
28 IV 2024
Terminy spotkań z rodzicami dzieci I Komunijnych w bieżącym roku podane będą z tygodniowym wyprzedzeniem w czasie ogłoszeń parafialnych
Informacje w sprawie I Komunii św w czasie epidemii - zalecenie wg dekretu w sprawie duszpasterstwa w czasie epidemii Ks Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego
Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej
-
Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).
-
Po Wielkanocy:
-
Wariant I: Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.
-
Wariant II: Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.
-
Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.
-
Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.
-
Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich potrzeby.
BIERZMOWANIE
Do Sakramentu Bierzmowania przygotowuje się młodzież zasadniczo przez 2 kolejne lata, począwszy od klasy 7 Szkoły Podstawowej. Każdy z kandydatów potwierdza wolę przystąpienia do tego sakramentu przez systematyczne przystępowanie do sakramentu pokuty i pojednania, przez częste przystępowanie do Komunii św i uczestniczenie w niedzielnej Eucharystii. Bliższe przygotowanie odbywa się na dodatkowych spotkaniach poprzedzonych Eucharystią. W ostatnim etapie kandydat zobowiązany jest to uzasadnienia swojej woli przystapienia do Sakramentu Bierzmowania, okazania prowadzonej 2-letniej dokumentacji, otrzymania pozytywnej oceny z Małego Katechizmu oraz przedstawienia wybranego świętego patrona.
Świadkiem bierzmowania może być wyłącznie osoba dorosła, zaleca się by był to rodzic chrzestny.
Termin najbliższego BIERZMOWANIA - 29 V 2020 r