FlightRADAR

POGODA

sakramenty.jpg

CHRZEST

Dokumenty potrzebne do spisania aktu chrztu:

• akt urodzenia dziecka
  • świadectwo ślubu kościelnego rodziców
  • zaświadczenie z parafii zamieszkania a nie zameldowania, że dana osoba może pełnić funkcję matki lub ojca chrzestnego
  • dane chrzestnych (imię i nazwisko, wiek, wyznanie, adres zamieszkania)
Chrzestni
Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
  • jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu
  • ukończył 16 lat
  • jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić , jest wierzącym i praktykującym
  • jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej.
  • nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

Rzeczy potrzebne do chrztu:

• gromnica
  • biała szata.

Czas zgłoszenia ·
Na tydzień przed chrztem. Koniecznie jednak skontaktuj się z kancelarią parafialną i dopytaj o szczegóły.  Przygotowanie dla rodziców i chrzestnych w I piątek miesiąca. Udział w przygotowaniu jest obowiązkowy.

I KOMUNIA ŚWIĘTA

Zasadniczo termin I Komunii św w naszej parafii przypada w I niedzielę maja jednak z przyczyn duszpasterskich najbliższe terminy to:

5 V 2019

3 V 2020

2 V 2021

Terminy spotkań z rodzicami dzieci I Komunijnych w bieżącym roku godz 11.00:

BIERZMOWANIE

Do Sakramentu Bierzmowania przygotowuje się młodzież zasadniczo przez 2 kolejne lata, począwszy od klasy 7  Szkoły Podstawowej. Każdy z kandydatów potwierdza wolę przystąpienia do tego sakramentu przez systematyczne przystępowanie do sakramentu pokuty i pojednania, przez częste przystępowanie do Komunii św i uczestniczenie w niedzielnej Eucharystii. Bliższe przygotowanie odbywa się na dodatkowych spotkaniach poprzedzonych Eucharystią. W ostatnim etapie kandydat zobowiązany jest to uzasadnienia swojej woli przystapienia do Sakramentu Bierzmowania, okazania prowadzonej 2-letniej dokumentacji, otrzymania pozytywnej oceny z Małego Katechizmu oraz przedstawienia wybranego świętego patrona.

Świadkiem bierzmowania może być wyłącznie osoba dorosła, zaleca się by był to rodzic chrzestny.

MAŁŻEŃSTWO

Wymagane dokumenty do zawarcia Sakramentu Małżeństwa

• zaświadczenie z USC o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa
  • odpisy aktu chrztu (pobiera się je z parafii chrztu)