FlightRADAR
flight.jpg
TŁUMACZ
LITURGIA
GALERIA FOTO

Kartka z kalendarza
POGODA

Ogłoszenia duszpasterskie

III Niedziela Adwentu

16 XII 2018 r


 1. Roraty od wtorku do piątku o godz 18.00 – zapraszam wszystkich do licznego udziału

  Spowiedź w tym tygodniu w zależności od możliwości czasowych, biuro parafialne czynne w tygodniu po wieczornej Mszy św.

  Poświęcone opłatki, świece Caritas oraz kalendarze wydane przez Archiwum Archidiecezjalne w cenie 4 zł można nabywać w zakrystii

 2. Serdecznie dziękuję za złożone w miniona niedziele ofiary na cele remontowe. Wszystkim ofiarodawcom składam serdeczne Bóg zapłać. Dziękuję także Panu Rafałowi Grochowskiemu za zabezpieczenie kranu przy kościele i wykonanie pokrywy. Bóg zapłać.

 3. W tym tygodniu spowiedź adwentowa w dekanacie. W Rosku w sobotę 22 grudnia, od 10.00 – 12.00 spowiadać będzie 4 kapłanów i od 14.30 do 16.00 spowiadać będzie 3 kapłanów. Po przerwie od 16.30 do 17.00 w konfesjonale pozostanę sam jeden. W Białej spowiedź od 15.00 – 16.30. Bardzo proszę nie odkładać spowiedzi na niedzielę.

 4. Już dzisiaj zachęcam wszystkich do udziału ale także do przygotowania Orszaku Trzech Króli oraz koncertu kolęd w kościele 6 stycznia 2019 r

 5. W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Jadwigę Skwierczyńską. Dobry Jezu....

 6. Dziękuję serdecznie tym osobom które posprzątały kościół i teren wokół, na następne sprzątanie zapraszam państwa: Jerzy, Tuta, Kemnic

 7. Prasa katolicka do nabycia u ministrantów


Grzegorz Baranowski

proboszcz 

 

 

 

Pielgrzymka do Ziemi Świętej 

19 – 26 I 2019Dzień 1
02:30 – zbiórka uczestników pielgrzymki w miejscowości Rosko – następnie transfer na lotnisko do Berlina, skąd o godzinie 10:40 nastąpi wylot do Tel Awiwu. Po przylocie do Izraela (ok. 15:45) transfer do hotelu w Betlejem, gdzie spędzimy wszystkie noclegi.

Dzień 2
Rano udamy się do Betanii. Miejsce to wiąże się z jednym z większych cudów jakich dokonał Jezus, albowiem tutaj miał on wskrzesić swojego przyjaciela Łazarza. Następnie przejazd do Jerycha– ponoć najstarszego miasta świata – wymienionego zarówno w Starym Testamencie jak i w Ewangeliach (Drzewo Sykomory (św. Łukasza 4(5-8), Góra Kuszenia (św. Łukasza 19(1-10)). Dalej udamy się do Kasser Al Yahud– według tradycji jest to opisane w Nowym Testamencie miejsce, w którym Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa Chrystusa. Tego dnia nie zabraknie również chwili relaksu, albowiem jest przewidziany pobyt nad Morzem Martwym– jednym z najbardziej zasolonych akwenów wodnych na świecie. Średnie zasolenie jest ponad dziesięciokrotnie wyższe niż w Morzu Śródziemnym. Powrót na nocleg do hotelu w Betlejem.

Dzień 3
We wczesnych godzinach porannych wyjazd do Galilei. Wjedziemy na Górę Tabor– jest to miejsce przemienienia Chrystusa w obecności Apostołów Piotra, Jana i Jakuba. W dalszej części dnia będziemy zwiedzać obiekty położone nad Jeziorem GalilejskimTabgę (miejsce Prymatu św. Piotra, miejsce cudownego rozmnożenia chleba i ryb), Górę Błogosławieństw oraz Dom św. Piotra w Kafarnaum. W czasie zwiedzania zaplanowany jest także rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim. Powrót na nocleg do hotelu w Betlejem.
 
Dzień 4
Śniadanie i następnie zwiedzanie Betlejem– zobaczymy Bazylikę i Grotę Narodzenia Chrystusa, Kościół św. Katarzyny z Grotami św. Józefa i św. Hieronima oraz Grotę Mleczna. Będąc w Betlejem udamy się na Wzgórze Dawida, gdzie znajduje się zgromadzenie Karmelitanek - budowa klasztoru w tym miejscu została rozpoczęta przez św. Miriam Baouardy, której relikwie znajdują się w kościele. Tego dnia będziemy także nawiedzać kościoły znajdujące się na Górze Syjon Jerozolimie, która przylega do murów Starego Miasta. Znajdują się tutaj ważne miejsca dla chrześcijaństwa takie jak: Wieczernik Pański, Dormitorium Matki Bożej, a także miejsce zaparcia się św. Piotra. Tego dnia jest również zaplanowany pobyt przy Ścianie Płaczu, która jest uważana za najświętsze miejsce judaizmu. Powrót na nocleg do hotelu w Betlejem.

Dzień 5
Cały dzień zostanie przeznaczony na poznawanie Jerozolimy.Zwiedzanie rozpoczniemy od Góry Oliwnej, gdzie zobaczymy Kościół Ojcze Nasz, a także Kościół Dominus Flevit i Ogród Oliwny z Bazyliką Agonii oraz Grotą Zdrady. Dalej udamy się do starej Jerozolimy, gdzie przy Kaplicy Biczowania rozpoczniemy nabożeństwo drogi krzyżowej (wedle tradycji jest to ta sama droga, którą przeszedł Jezus Chrystus dokonując naszego odkupienia w dniu męczeńskiej śmierci na Golgocie). W trakcie drogi krzyżowej będziemy na Golgocie oraz przy Grobie Pańskim. Po zwiedzeniu Bazyliki Grobu przewidziany jest czas wolny na Starym Mieście. Powrót na nocleg do hotelu w Betlejem.

Dzień 6
Wyjazd do Nazaretu, gdzie odwiedzimy Bazylikę Zwiastowania i Kościół św. Józefa. Następnie pojedziemy do Kany Galilejskiej, miejsca pierwszego cudu dokonanego na prośbę Maryi przez Chrystusa (małżonkowie mogą tutaj zwyczajowo odnowić śluby małżeńskie). W dalszej części dnia przejazd do Hajfy. Ze względu na swoje położenie miasto jest uznawane za najpiękniejsze w Izraelu – z jednej strony zbocza góry Karmel – z drugiej wspaniałe plaże nad Morzem Śródziemnym. W miejscowości zobaczymy słynne ogrody Bahaitów wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO oraz udamy się do kościoła Stella Maris, w którym wedle tradycji został zbudowany nad grotą św. Eliasz, w której prorok miał się ukrywać przed gniewem królowej Jezabel. Po wyczerpaniu programu powrót na nocleg do hotelu w Betlejem.

Dzień 7
Po śniadaniu udamy się do pobliskiej miejscowości Beit Sahour. Nazwa miasta w przekładzie na język polski brzmi „dom stróżów nocnych”, ponieważ według tradycji w tym właśnie miejscu miał objawić się Archanioł Gabriel pasterzom i przekazać im nowinę o narodzinach Pana. Następnie udamy się do Instytutu Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Miejsce to powstało w latach 50-tych poprzedniego wieku w celu upamiętnienia ofiar żydowskich okresu II Wojny Światowej. Według różnych szacunków w latach 1939-1945 zostało zamordowanych ponad 6 milionów żydów. Tego dnia udamy się również do leżącej niedaleko Instytutu Yad Vashem miejscowości Ein Karem. W miejscowości tej wedle tradycji chrześcijańskiej na świat miał przyjść Jan Chrzciciel. W pierwszej kolejności udamy się do Kościoła Nawiedzenia, który został wybudowany na pamiątkę spotkania Marii ze swoją krewną Elżbietą, która już 6-sty miesiąc nosiła Jana Chrzciciela w swym łonie. Udamy się również do kościoła Jana Chrzciciela, w którym jest czczone miejsce jego narodzin. Powrót na nocleg do hotelu w Betlejem.

Dzień 8
Po śniadaniu wyjazd do Tel – Awiwu, gdzie udamy się do kościoła św. Piotra, który znajduje się w najstarszej części miasta – w Jaffie. Po mszy świętej wyjazd na lotnisko do Tel – Awiwu skąd o godzinie 16:50 nastąpi wylot powrotny do Berlina.Cena: 1990 PLN + 440 USD

Warunkiem zapisania się na pielgrzymkę jest dostarczenie wypełnionego zgłoszenia oraz wpłacenie zaliczki w wysokości 1000 PLN; pozostała kwota PLN najpóźniej 30 dni przed wyjazdem; dolary zbierane na terenie Izraela przez pilota grupy.

 

Termin wyjazdu: 19-26.01.2019


Cena obejmuje: 

 • przelot samolotem Berlin – Tel Awiw – Berlin,

 • transfery lotniskowe, 

 • przejazdy autokarowe na terenie Izraela,

 • zakwaterowanie w hotelu - pokoje 2,3 osobowe, 

 • śniadania od 2-go do 8-go dnia oraz obiadokolacje od 1-go do 7-go dnia,

 • opiekę pilota, przewodnika miejscowego i kapłana,

 • ubezpieczenie KL, NNW, BP oraz składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

   

Cena nie obejmuje:

 • opłat związanych z realizacją programu (m. in.: bakszyszu, biletów wstępu oraz opłaty za zestaw do oprowadzania grup (ok. $60/os.) – płatne pilotowi na terenie Izraela),
 • dopłaty do pokoju 1-os. w wysokości 200 USD/os. za cały wyjazd,
  napojów do obiadokolacji, ubezpieczenie od chorób przewlekłych, wydatków osobistych.

<multicol id="Sekcja1" dir="LTR" cols="2" gutter="54" style="text-align: start;"></multicol><multicol id="Sekcja2" dir="LTR" cols="2" gutter="54" style="text-align: start;"></multicol><multicol id="Sekcja3" dir="LTR" cols="2" gutter="54" style="text-align: start;"></multicol>
 • paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki oraz nie może zawierać pieczątek syryjskich i libańskich,
 • msze na terenie Ziemi Świętej będą zorganizowane zgodnie z życzeniem Księdza – opiekuna pielgrzymki,
 • uczestnicy pielgrzymki mogą dodatkowo ubezpieczyć się od chorób przewlekłych (kwota zależy od wybranego standardu) oraz od kosztów rezygnacji z wyjazdu (190 PLN/os.) – chęć dodatkowego ubezpieczenia należy zgłosić i opłacić przed podpisaniem umowy,,
 • dopuszczalny bezpłatny bagaż to: 23 kg – bagaż główny oraz 5 kg – bagaż podręczny,
 • program ma charakter ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie,
 • ilość uczestników jest ograniczona,
 • godziny odlotów mogą ulec zmianie.

 

 

 

 

Darowizna na cele kultu religijnego


Przekazując darowiznę na cele kultu religijnego oraz na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2003 r., nr 96, poz. 873, z późn. zm.), można skorzystać z odliczeń od dochodu, w szczególności na podstawie art. 26, ust. 1, pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r., nr 14, poz. 176, z późn. zm.) podczas składania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu za dany rok podatkowy. Dalsze informacje na temat odliczenia znaleźć można na stronie ministerstwa finansów.
Łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w art. 26, ust. 1, pkt 9 ustawy nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu. Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny pieniężnej jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Dowodów tych nie należy dołączać do zeznania (PIT/O), należy je jednak przechowywać do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Na przekazie bankowym należy umieścić swoje dane (imię, nazwisko, adres) oraz dane parafii:
      Parafia pw Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rosku, ul. Powstańców Wlkp 17, 64-730 Wieleń
Przelew z darowizną warto też opisać „darowizna na cele kultu religijnego”. 

Plan sprzątania w Rosku 2018/201923 VI 2018

Przylepa

Sikora

Grochowscy

Stochaj

30 VI 2018

Hanelt

Drozd

Michalska

Mula

7 VII

Bojko

Marzec

Stadnik

Sierek


14 VII

Graj

Wachowiak

Piotrowicz

Walczak

Cejba

21 VII

Nawrot

Kurowscy

Kurowscy

Nawrot


28 VII

Helwich

Helwich

Kupczyk

Krystek

4 VIII

Nawrot

Perski

Drajewski

Turek

11 VIII

Nowaczyk

Drozd

Dymek

Jacobson

18 VIII

Hanelt

Mula

Coda

Rembarz


25 VIII

Sikora

Bukowscy

Jeżewscy


1 IX

Nawrot

Przybylscy

Kłygo

Pertek


8 IX

Zmyślony

Kujanek

Fąferek

Kuźmar

15 IX

Kopka

Sommerfeld

Stochaj


22 IX

Nowak

Janas

Łusiewicz

Grześ


29 IX

Kowalska

Turek

Krystek

Krych

6.10.2018

Miśkowski

Winieccy

Matuszczak

Hammerling

13.10.2018

Baron

Łuś

Nawrot

Ławniczak

Mucha

20.10.2018

Zagórscy

Winieccy

Sobota

Klamerek

Fąferek


27.10.2018

Janeccy

Jarosz

Wicher

Kaźmierczak

3 XI

Kryger

Stochaj

Gogołek

Stochaj

10 XI

Jarosz

Forbrich

Wika

Rembarz


17 XI

Mula

Helak

Szukalscy

24 XI

Niezborała

Skwierczyńscy

Winiecki

1 XII 

Dobiegała

Helak

Pilawscy

Dziaduch

8 XII

Stochaj

Wika

Wieczorek

Mierzwa


15 XII

Czekała

Wyrowska

Turek

Waśko

Józefiak

22 XII

Jerzy

Kemnic

Tuta

29 XII

Gogołek

Miśkowscy

Mądrawscy

Słabig


5.01.2019

Krępuła

Bułygo

Kryger

Radziejewska


12.01.2019

Krych

Kryger

Bak

Wylegała

19.01.2019

Dratwia

Opas

26.01.2019

Fręśko

Mielcarz

Kawlewscy

Sotek

Kupis

1 II 

Sikora

Włodarek

Skrzypscy


9 II

Stochaj

Grochowscy

Wyroski

Gapscy

Nawrot

16 II

Kryger

Guzowscy

Szukała

Naplocha

23 II

Klessa

Graś Anna

Mąka

Szmed


2 III

Graś Adam

Buśko

Krygowscy

Stróżyńscy


9 III

Waśko

Marcinkowscy

Jaskulscy

Łusiewicz

Wiertlewska

16 III

Kryger

Fręśko

Nawrot

Parthun

23 III

Oleszak

Oleszak

Madaj

Michalak

30 III

Kordy

Spychalscy


6 IV

Kijek

Urban

Kryger

Winkel

13 IV

Rychlewscy

Kramerek

Soszyńscy

Ławida

20 IV

Dębowscy

Dębowscy


27 IV

Fręśko

Grochowscy

Surma

Mielcarz


4.05.2019


Rodzice Dzieci I Komunijnych

11.05.2019

Mądrawscy

Matusz

Piekarscy

Piekarscy

18.05.2019

Baron

Nowakowscy

Stróżyńscy

Norkowscy

25.05.2019

Miechowieccy

Dębny1 VI

Krystek

Kłygo

Pikula

Eksner

Skotarczak

8 VII

Plich

Rybarczyk

Kolasińscy

 
  Parafia pw. św. Stanisława Biskupa w Rosku