_cid_9EB1C2C378334A2BB0824FE9918E5B05_grzegorzPC.png

Zarys historii kościoła

pw św Stanisława Biskupa

w Rosku

W średniowieczu wieś Rosko należy do kasztelani wieleńskiej rodu Sapiechów. Pierwsza wzmianka o wsi Rosko pochodzi z 1298 roku.

Pierwszy kościół w Rosku murowany zbudowany 1550 r. zawalił się.

W 1573 r. wybudowano drugi kościół drewniany pw. Wszystkich Świętych.

W roku 1591 erygowano Parafię Rosko. W 1610 roku w sierpniu wybucha wielki pożar, który trawi całą wioskę oraz drewniany kościół.

W latach 1856-1858 następuje budowa nowego murowanego kościoła pw. Stanisława Biskupa i Męczennika, który konsekrowany jest 1858 roku przez abpa Leona Przyłuskiego.

Kościół jednonawowy z łukiem gotyckim między nawą a prezbiterium.

Strop z belek drewnianych oszalowany deskami.

Czterokolumnowy główny ołtarz z XIX wieku a w nim obraz wniebowzięcia MMP z XVII w. uratowany z pożaru kościoła drewnianego.

Kościół posiada dwa ołtarze boczne : św. Łukasza z początku XVII wieku i św. Antoniego z początku XVIII wieku. Ambona późnobarokowa druga połowa XVIII wieku, organy z początku XIX wieku.

Na wieży kościoła stoi 2 metrowy krzyż stalowy umocowany na kuli o średnicy 80 cm, w której znajduje się akt erekcyjny i budowy kościoła

W czasie wojny Niemcy wykorzystali kościół na magazyn.

W latach 1963-1966 ks. proboszcz Henryk Buchalski dokonuje renowacji kościoła i przebudowy terenów przykościelnych i plebani z okazji Milenium Państwa Polskiego w 1966 roku.

W tym okresie powstaje tak zwana Muszla Milenijna oraz renowacja pomnika Powstańców Wielkopolskich poległych w powstaniu 1919 roku.

Plany renowacji i przebudowy terenów przy kościelnych złożono w pojemniku szklanym i zabetonowano pod schodami wejścia głównego.

Od 5 września 2004 roku z wieży kościoła rozlega się hejnał Roska a z prawej strony wejścia głównego umieszczona jest tablica pamiątkowa twórcy tego hejnału profesora Floriana Dąbrowskiego.

21 marca 2008 r. ks. proboszcz Paweł Dąbrowski stawia nowy krzyż misyjny przy kościele .

W kwietniu 2008 roku Pan Waldemar Bierbasz wykonuje iluminacje świetlną zewnętrzną kościoła.

Na zakończenie Drogi Krzyżowej w Niedzielę Palmową 2013 roku poświęcony zostaje przez ks. proboszcza Grzegorza Baranowskiego nowy krzyż na ul. Meżykowskiej.